Friday, May 2, 2008

Limun, ruzmarin i morska so u službi lepote


Ukoliko se osećate malaksalo ili iscrpljeno, umorni ste i razdražljivi, za poboljšanje energije i raspoloženja sigurno će vam pomoći mirisna kupka.

Sa nekoliko kapi eteričnog ulja, biljnog čaja, mleka i drugih sastojaka vaša kupka će se pretvoriti u pravo mirisno uživanje.
Mleko omekšava suvu kožu
Sipajte u kadu punu vode litar punomasnog mleka. Premažite se maslinovim uljem i uđite u vodu. Ostanite u kadi 15 minuta. Ova kupka će pomoći koži da omekša i postane glatka. Ako vam je koža dehidrirana i bez sjaja, probajte da je osvežite na sledeći način: napunite kadu toplom vodom i dodajte dve čaše ovsenog brašna. Da biste je omekšale, pomešajte tri-četiri kašike jabukovog sirćeta i dve kašike pavlake, pa ovu smesu sipajte u kadu. Ostanite u vodi 15 minuta.

Za bolju cirkulaciju
Noge su vam otekle i bole vas? Probajte svako veče kupku s limunom: isecite na kriške šest limunova i stavite ih da odstoje nekoliko sati u hladnoj vodi (koru nemojte ljuštiti). Zatim iscedite limun i procedite dobijeni sok, pa ovaj ekstrakt sipajte u kadu. Ostanite u vodi 15-20 minuta.
Ako su vam stopala, pored toga što su natekla, još i crvena, napravite čaj do ruzmarina, ostavite 10 minuta da odstoji i procedite. Napunite lavor toplom vodom i dodajte čaj. Udobno se smestite i potopite stopala u vodu. Držite ih tako desetak minuta.
Za baršunastu kožu
Da bi se koža oslobodila nečistoće, nema ničeg boljeg od zelene gline: sipajte jedan kilogram u kadu i napunite je vodom. Ostanite u kadi desetak minuta, a zatim se istuširajte. Umesto gline možete staviti i čistu morsku so: rastopite 250 grama soli u kadi punoj vode i ostanite u njoj 15 minuta. Rezultati će biti čudotvorni.

Tuesday, April 29, 2008

Dobro jutro,lepotice!


Noć je idealno vreme za šaputanje na jastuku, ali i za jednostavne beauty trikove koji će udvostručiti vašu lepotu i učiniti da se osećate bolje
Postoji nešto o čemu svaka žena mašta - da se jednog jutra probudi sa blistavom mirišljavom kožom, usnama mekanim poput baršuna i uvojcima koji koketiraju u njeno ime. Ovako nešto je moguće samo u snovima, mislite, a zapravo niste ni svesni koliko je malo potrebno da učinite da bi vaši snovi preko noći postali stvarnost. I, zaista, tako mislimo - preko noći! „Tokom dana koža je zauzeta odbranom od štetnih spoljnih uticaja, tako da se tek noću regeneriše i oporavlja“, objašnjavaju dermatolozi. Oni naglašavaju da je sposobnost kože da upija hranljive sastojke iz proizvoda veća, nego danju. Poruka je jasna: ne odlazite na spavanje bez noćne kreme. Mi dodajemo: i još nekih rituala koji će vam pomoći da odložite prve bore, sprečite pojavu tamnih kolutova i pomognete koži da zablista.
Iskočite iz kreveta sa telom supermodelaZasijajte poput jutarnjeg suncaPre spavanja namažite kožu mlekom za negu sa efektom samopotamnjivanja (Dopao nam se Garnier Sun-Kissed Skin losion, 379 din), i probudite se sa preplanulim seksi tenom bez odlaska u solarijum.Za nežnije dodireDok gledate omiljenu seriju, nanesite kremu za ruke (Predlažemo Garnier Intensive kremu za suvu kožu, 229 din). Dok je utrljavate, izmasirajte tačku između korena palca i kažiprsta. To će vas opustiti i pomoći da brže utonete u san. Da biste pojačali delovanje kreme, navucite pamučne rukavice i prespavajte sa njima. Noge glatke kao svilaBilo da za depilaciju koristite vosak, epilator ili brijač, ovaj tretman radite isključivo u večernjim satima. Tada imate dovoljno vremena, tako da u žurbi nećete zaseći ili izgoreti kožu. Posle toga nanesite losion koji hidrira (Avon Skin So Soft Replenishing za telo, 244 din).
Izazov: raskošne kovrdžeS vremena na vreme koristite preparate za jačanje kose! Ukoliko nemate vremena za maske i hranljiva pakovanja, koristite preparate u spreju (Probajte L’Oreal Professionnel Volume Extreme sprej, 1.399 din). Više nema izgovora. Za tretman potrebno je izdvojiti svega nekoliko sekundi. Uradite masažu glave Tako ćete podstaći cirkulaciju krvi u korenu dlake, i pomoći joj da apsorbuje hranljive materije, objašnjavaju stručnjaci. Kako da uradite masažu? Nežno pritiskajte palcem tačke na spoju vrata i glave nekoliko minuta. Nastavite kružnim pokretima u smeru kazaljke na satu. Zatim šakama obuhvatite lobanju i jagodicama prstiju lagano prelazite po skalpu. Na kraju nanesite tretman za kožu glave sa kiseonikom (Avon Advance Tehniques, 299 din). Poštedite svoju kosuIako mislite da izgledate seksi samo sa zavodljivim uvojcima za koje morate uložiti kraljevski trud, ne zaboravite koliko vaša kosa tada trpi. Ako je već i poslala prvi poziv u pomoć - ispucale suve krajeve, vreme je da fen odložite na neko vreme. Prirodno sušenje može rezultirati dobrom frizurom, ako je lepo oblikujete. Postignite megavolumen Kako većina nas svakodnevno žonglira između kućnih, poslovnih, ljubavnih i drugih obaveza, često nemamo vremena za glamurozne frizure, pa iz kuće istrčimo sa konjskim repom. Napravite ga, ali pre spavanja. Ujutru samo rastresite kosu.

8 prolecnih trikova

Ako želite da budete prve u svemu, saznajte pre svih kojim makeup trendovima šminkeri nisu odoleli ovog proleća. Poruka je jasna - igrajte na elektrik tonove. Oni će vam osvetliti put do neodoljive blistavosti
1. Tropski poljupciSpektar narandžastih tonova, od mandarine do boje korala obojiće poljupce ove sezone. Šminkeri predlažu sjajne i prozračne teksture (Probajte: Avon Glazewear ruž sa efektom sjaja u nijansi Coral Gables). Dobra vest je da ova paleta tonova pristaje svima, bez obzira na ten i boju kose.
2. Letnji „smoky eyes“ Šminkeri su zaključili da su „zadimljene oči“ toliko seksi, pa je prava šteta da ostanu isključivo deo večernjeg makeupa. Zato su osmislili verziju koju možete prošetati i preko dana, a koju smo mogli videti na revijama Versaće, Emilio Puči i Alberta Fereti. U čemu je trik? Jednostavno - sive i crne nijanse zamenile su bronza i boja bakra. Metalikbraon olovkom oivičite oko, a zatim senkom ravnomerno senčite kapak i nežno razmažite, kako biste postigli dramatičan efekat.
3. Nokti kao bomboneIgrajte se bojama koje će probuditi devojčicu u vama. Elektrik i „juicy“ pink odlično koincidiraju sa preplanulim tenom i povratkom osamdesetih na modnu scenu. Ali, ne zaboravite - one izgledaju dobro samo na kratkim noktima.
4. Diskretni sjaj na kožiPitate se u čemu je trik? Čak i kada deluje da nemaju ni trunku šminke na licu, top modeli izgledaju božanstveno. Mi otkrivamo - tajna je u besprekornom tenu, svetlucavim puderima i hajlajterima. Malo sjaja na jagodicama, čelu, nosu i očnim kapcima privući će svetlost upravo tako da vaše lice zablista u momentu.
5. Zalazeće sunce na očimaOvaj efekat možete da postignete neočekivanom kombinacijom boja - svetloroze senkom osenčite unutrašnji ugao oka, narandžastom ceo kapak i, na kraju, bojom šljive uokvirite oko.
6. Srebrni odsjajiAko ne volite jaku i tešku šminku na očima, evo kako da ih samo diskretno naglasite: nanesite malo roze ili sive senke sa srebrnim odsjajem na unutrašnji ugao oka i na sredinu kapka, a zatim razmažite prstom.
7. Širom otvorenih očijuDuge trepavice uvek su moderne i tražene, ali ovosezonska moda zahteva volumen. Da bi oči izgledale krupnije, nanesite maskaru za povećanje volumena na gornje, ali i na donje trepavice.
8. Ajlajneri duginih boja Ako do sada niste probali ajlajnere upadljivih boja, u tirkiznoj, ekelktrikzelenoj, pink ili narandžastoj, ovo proleće je pravo vreme za jedan takav eksperiment, jer se disko diva osamdesetih vraća na beauty scenu. Ukoliko niste naročito vešti, ajlajner zamenite senkom, i njome oivičite oko. Savet plus: u ovom slučaju usne i obrazi su neutralni.

Kupka koja ce vam ulepsati zivot


Kada ste se poslednji put zavalili u kadu punu pene i zaboravili na svakodnevne brige? Suočavate se sa nedostatkom vremena? Verujte, potrebno je tako malo da kupanje pretvorite u ritual koji će vas preporoditi
Ako se osvrnete oko sebe shvatićete da broj spa centara iz dana u dan raste. I to nije slučajno, jer se rituali kupanja, u kakvima su uživali još stari Rimljani, polako vraćaju u naše živote. Upravo je dinamična svakodnevica zbog koje smo uživanje u kadi zamenili brzinskim tuširanjem, vratila potrebu za toplom kupkom. Dovoljno je da postanete svesni njenog efekta na vaš mentalni i fizički sklop, i postaćete ozbiljni zavisnici od kupanja. Onda kada postanete svesni kako vas samo pola sata leškarenja u mirišljavoj peni može osloboditi stresa, negativne energije ili celulita, preti vam opasnost da postanete prave zavisnice od najstarijeg beauty rituala. Zato, udahnite duboko i zaronite...

Monday, April 28, 2008

Nega noktiju

Lepi i negovani nokti u poslednje vreme se mogu videti samo kod dokonih žena ili na reklamama. Međutim, bez obzira na to što su vam ruke često u vodi jer stalno ima veša ili sudova za pranje, vaši nokti mogu biti uredni i negovani.
Kako to postići?

Nokti

Pre svega morate se hraniti zdravo - namirnice koje unosite trebalo bi da budu bogate vitaminima, a posebno je bitno da unosite dosta tečnosti.
Sledeći korak je zaštititi ruke pri svakodnevnim kućnim poslovima. Za pranje sudova kupujte deterdžente na kojima piše da štite ruke, ali, bez obzira na to, dobro bi bilo da se naviknete da uvek stavite gumene rukavice pre nego što umočite ruke u sudoperu.

Ako perete veš ručno, čak i kada su to oni divni džemperi od mohera, takođe koristite rukavice, kao i kada želite da vam kupatilo sija, pa ga ribate najjačim mogućim hemijskim sredstvima.
Nakon svakog pranja ruke namažite hidratantnom kremom, a barem jednom u sedam dana nanesite parafinsku kremu na ruke i nokte, a zatim navucite pamučne rukavice u kojima možete i da prespavate.
Zanoktice nemojte seći već ih turpijajte, a možete ih i mazati kremama koje omekšavaju kožu oko nokta, koje se mogu kupiti u parfimerijama.

Lakovi za nokte su preporučljivi - pored estetske imaju i zaštitnu funkciju jer se sada proizvode i lakovi koji hrane i učvršćuju nokte. Ako spadate u one koji ne vole „nokte u boji“ onda koristite takozvani providni lak koji će vašim noktima dati samo sjaj.

Savet dermatologa za izbor kreme za suncanje


Saveti za UV zastitu - dermatovenerolog primarijus dr Gorana Isailović, iz Gradskog zavoda za kožnovenerične bolesti u Beogradu.

Dobar antisolarni krem je istovremeno i skup krem, jer mora da ispuni čitav niz osobina. Od toga da štiti od uticaja UV zraka, da je vodootporan, da je fotostabilan (ne razgrađuje se na suncu), ne sme da bude komedogen , odnosno da ne izaziva stvaranje akni. Ne sme da bude ni parfimisan jer sa suncem daje fototoksičan efekat, a takođe i kozmetički prihvatljiv, odnosno da ne ostavlja trag na koži.

Ukazujući na još neke korisne detalje dr Isailović kaže: - Nije dovoljno da na kutiji, recimo, stoji zaštitini faktor 15. Mora da se pročita da li on štiti od delovanja svih UV zraka, i da li u sebi recimo ima titanijum dioksid ili cink oksid. Ako sadrži ove sastojke, onda je idealan.

Ima i antisolarnih kremova koji u sebi sadrže i hemijska svojstva (cinamati i derivati paraaminobenzoeve kiseline- PABA), i nepreporučljivi su za decu. U dodiru sa kožom mogu da izazovu alergije, a za pojedine hemijske elemente dokazano je da su kancerogeni.

Izvor: Glas Javnosti

Thursday, April 24, 2008

STRIJE

Sa problemom strija susreće se većina žena. Potpuno ih se nikad ne možemo rešiti, ali možemo sprečiti njihovo nastajanje i smanjiti već učinjenu štetu.Strije, izdužene, nekoliko milimetara široke, različito dugačke brazde na koži, nastaju zbog stanjenja površinskog sloja kože i promena u strukturi vlakana elastina i kolagena u dubljim slojevima kože čija je funkcija da koži pomažu u zadržavanju oblika. Kada se srednji sloj kože (dermis) naglo rastegne, bilo tokom trudnoće, naglog povećanja mišićne mase, nagle promene težine ili u pubertetu zbog hormonalnih poremećaja, dolazi do smanjenja elastičnosti kože i do trganja elastičnih vlakana. Rezultat toga su ružne linije po koži tela - strije.U zavisnosti do prirodnog tonu vaše kože, strije se prvo pojavljuju kao ružičaste, crvenkasto smeđe ili tamnosmeđe linije koje tek posle dobivaju ljubičastu nijansu. S vremenom se te linije izravnavaju s površinom kože i poprime nekoliko nijansi svetliji ton od prirodnog tona vaše kože. Postupno postaju manje primetne, ali nikada ne nestaju. Mogu se pojaviti bilo gde na telu gde se koža rastegnula, a najčešće na delovima gde se skladišti salo, abdomenu, grudima, nadlakticama, bokovima i stražnjici.

Prevencija

Kada se strije jednom pojave, ne mogu nikada nestati u potpunosti. Bitno je naći način da ih učinite što manje vidljivim pa zato što ranije počnite tretirati strije raznim preparatima.Dok su još crvene ili crvenkasto smeđe nijanse, veća je šansa da ih neutralizujete. Jednom kada se linije poravnaju s površinom kože i izblede, postaju manje vidljive, ali ih je i teže lečiti. Iako postoji teorija da na pojavu strija utiče nasledni faktor elastičnosti kože, postoje i mere prevencije koje možete poduzeti kako biste sprečili njihovo nastajanje ili im barem ublažili intenzitet:1. Masirajte kožu rukavicom ili masažnom četkom kako biste pojačali cirkulaciju.2. Svakodnevno nanosite hranjive kreme ili losione na kritična područja kako biste održavali elastičnost kože.3. Jedite hranu koja pomaže zdravlju vaše kože, bogatu vitaminima E i C, cinkom.

Lečenje

U ranoj fazi strije se mogu minimalizirati hidratantnim kremama. Ulje s vitaminom E koje pomaže opštem stanju kože može smanjiti vidljivost strija. Vitamin A također odlično omekšava kožu, ali nije efektan kao tretinoin ili retin-A, koji pomažu koži da stvori nove zdrave ćelije. Kreme su efektne u hidrataciji vanjskog sloja kože, ali ne mogu uvek prodreti dublje u kožu gde strije u biti i nastaju.Takođe, ne mogu promeniti već nastala oštećenja kože, ali mogu jako dobro delovati na strije u nastanku. Može vam pomoći i ružino ulje ili mleko za telo koje sadrži voćne kiseline (AHA). One, naime, potpomažu regeneraciju ćelija kože, odnosno sagorijevaju vanjski sloj ćelija kože pa one unutrašnje zdravije ćelije izlaze na površinu poboljšavajući tako teksturu i boju kože čineći je i podatnijom za upijanje hranjivih sastojaka iz krema i losiona koji joj vraćaju elastičnost. Nakon nekoliko nedelja tretmana AHA kiselinama strije postaju manje vidljive, a koža fleksibilnija.

Wednesday, April 23, 2008

Prvi salon lepote za muškarce


U Velikoj Britaniji je otvoren prvi salon lepote namenjen isključivo muškarcima, prigodno nazvan "Whole Man".

Otvaranje salona je u skladu sa sve popularnijim trendom "metroseksualaca", odnosno muškaraca koji poklanjaju pažnju negovanju svog izgleda a pri tome nisu seksualno skloni istom polu.

Samo britanski muškarci, na primer, godišnje troše oko 800 miliona funti, ili milijardu i po dolara, na svoje ulepšavanje.

U salonu "Whole Men" kažu da su njihova ciljna grupa muškarci koji se ne libe da potroše velike sume novca na kozmetičke tretmane, depilaciju, čupanje obrva ili šminku.

Salon se nalazi u Nju Bond Stritu, jednoj od najekskluzivnijih i najpopularnijih londonskih trgovačkih ulica i treba da ohrabri muškarce da svrate na brze tretmane uz minimalno deranžiranje ili neprijatnost.

Enterijer u kome dominiraju mermer i crna koža, a čuje se prijatna klasična muzika, osmišljen je tako da opusti posetioce kada prvi put udju u salon.

Glavni menadžer salona Bob Eger kaže da su se vlasnici okrenuli muškim klijentima jer smatraju da su potrebe žena i više nego zadovoljene na tržištu.

"Ako pogledate robne kuće - u njima su najvažnija odeljenja za kozmetiku, ali su proizvodi za muškarce raštrkani po raznim štandovima, što muškarcima, koji obično ne vole šoping kao takav, otežava da se snadju", kaže Eger.

Osim kremi i gelova, salon nudi niz vitamina i drugih dodataka prilagodjenih muškim potrebama.

Industrija proizvoda za mušku negu očigledno je u usponu. Kreme za lice postaju uobičajena stavka na spiskovima za kupovinu nekih muškaraca.


Medjutim, iako u porastu, tržište muške kozmetike u Velikoj Britaniji je još mnogo manje od istog tržista sa druge strane Lamanša - u Francuskoj.

Britanci, naime, na kozmetiku potroše oko 800 miliona funti, ili milijardu i po dolara, dok Francuzi potroše 2,2 milijarde funti, pokazuju podaci kompanije Mintel, koja se bavi proučavanjem globalnog tržista.

Analitičar Mintela Džejms Mekoj kaže da odnos britanskih muškaraca prema negovanju lica i tela, iako se očigledno popravlja, još daleko zaostaje za nekim drugim Evropljanima.

"U muškoj populaciji još postoji otpor ideji da muškarac treba da ode na tretman lica ili počupa obrve", kaže Mekoj. Dovoljni su, smatra većina, tuširanje, pranje zuba i dezodorans.

Tu je i tipični muški argument da ih žene prihvataju onakvim kakvi jesu. Tome, medjutim, u prilog baš ne ide činjenica da gotovo 40 odsto muške kozmetike kupuju upravo žene za svoje muževe i momke.


Statistika pokazuje da je i dalje mnogo više britanskih muškaraca koji bi radije mazali cementom pukotine na trotoarima, nego što bi naneli bilo koju vrstu losiona na svoje lice.

Izvor: Beta

Saturday, April 19, 2008

Moćni borci za zdraviju kožu

Vitamini A, C, E, K, B3 i B5 efikasni su u borbi protiv mnogih, kako spoljašnjih, tako i unutrašnjih faktora koji štete koži. Ovi vitamini doprinose da koža zablista punim sjajem.

Vitamin A
Pomaže u borbi protiv bora. Poznato je da bore ne možete sakriti nijednom vrstom šminke. Mnogo je bolje da poboljšate stanje svoje kože koristeći proizvode koji sadrže vitamin A, odnosno retinol. Izbegavajte retinoide koji, iako su efikasni, mogu da izazovu neželjene reakcije poput crvenila kože, pečata na koži i slično.
Vitamini B3 i B5
Vitamini B3 (niacin) i B5 (pantotenska kiselina) su čest sastojak proizvoda za negu kože, jer imaju sposobnost da pomažu u zadržavanju tečnosti. Vitamin B3 je relativno nov sastojak na tržištu, ali predstavlja blažu alternativu proizvodima za piling kože koji sadrže glikolnu i salicilnu kiselinu. Vitamin B5 je najčešći sastojak kozmetičkih preparata i poznat je (zajedno sa vitaminom E) po tome što ima odlična svojstva ovlaživača kože. Takođe, vitamin B5 koristi onima koji imaju osetljivu kožu, a za razliku od vitamina E koji može da iritira kožu, za vitamin B5 nisu zabeleženi slični slučajevi.
Vitamin C
Vitamin C (L-askrobinska kiselina) je poslednjih nekoliko godina prvi na listi najpopularnijih sastojaka koji se dodaju kozmetičkim proizvodima. Efikasan je kao antioksidans, odnosno predstavlja prirodnu odbranu protiv slobodnih radikala, nestabilnih molekula koji utiču na starenje kože, a javljaju se kao rezultat zagađenja životne sredine, pušenja, izlaganja suncu. Vitamin C može da zaštiti kožu od oštećenja sunčevim UV zracima koje nastaje usled dugotrajnog izlaganja suncu. Ipak, vitamin C ne bi trebalo koristiti bez dobre kreme za sunčanje. Takođe, vitamin C ima sposobnost da podstiče sintezu kolagena, važnog proteina kože koji jača strukturne veze i elastičnost kože.
Vitamin E
Vitamin E (alfa tokoferol) je još jedan moćan antioksidans koji se često koristi u losionima i kremama zbog svoje sposobnosti da vlaži kožu. Iako je početno oduševljenje vitaminom E vremenom malo splasnulo, ipak je reč o sastojku za koji je dokazano da zadržava vlažnost kože.
Vitamin K
Ovaj vitamin je efikasan u borbi protiv tamnih podočnjaka, pa je preporuka da se nanosi na lice pred spavanje. Takođe, vitamin K je dobar u borbi protiv gubljenja boje u predelu ispod očiju. Takođe, vitamin K prodire kroz pore sve do oštećenih kapilara ili arterija i pomaže u zgrušavanju krvi, sprečavajući na taj način stvaranje tamnih podočnjaka i omogućavajuću tkivu da samo zaceli. Inače, i vitamin C utiče na smanjenje tamnih podočnjaka, a ova dva vitamina odlične rezutate kada se zajedno nađu u preparatima namenjenim borbi protiv podočnjaka.

Wednesday, April 16, 2008

Koja boja kose vam pristaje?

Vrlo je važno za kosu izabrati boju koja vam najbolje pristaje jer ćete odmah izgledati bolje, a kosa bogatije i sjajnije.Sami možete isprobati više boja, ali najbolje bi bilo prepustiti se u ruke profesionalnom frizeru koji će kosu lepo nijansirati. Prema stereotipima plavušama pripisuju mladenačku vitalnost. Brinete doživljavamo kao žene kojima možemo verovati, crvenokose su one koje uvek moraju biti u centru pažnje.

U kojoj biste se boji najbolje osećali?

1. Brinete – Svi koji žele smeđu boju kose moraju unapred imati na umu da kosi trebaju prilagoditi i boju tena. Ako ste bledi, uz tamo smeđu boju kose izgledat ćete isprano i bolesno.
Šminka: Većina boja dobro pristaje uz smeđu kosu, pa sa senkom ne možete pogrešiti. Ipak, kada želite ostaviti poseban dojam koristite one sjajnije.S rumenilom nemojte preterivati. Širokom gustom četkom nanesite sasvim malo ružičaste ili smećkaste boje.Kod ruževa se odlučite na neku nijansu crvene.
2. Crvenokose – Ako idete na poslovni sastanak ili razgovor za posao kosu svežite u konjski rep da bi ste izgledali ozbiljnije. Za večernje izlaske izaberite neukroćene uvojke i svi će se zasigurno okrenuti za vama.
Šminka: Ne biste trebali koristiti previše šminke, niti kombinovati boje. Upotrebljavajte samo crne olovke i smeđu senku. Rumenila izbegavajte.

3. Plavuše – Plava boja dobro pristaje osobama koje imaju svetle oči i svetlu put. Ako se odlučite za plavu boju, frizera biste trebali vrlo često viđati jer ispucali i isušeni plavi vrhovi odaju „jeftin“ dojam. Takođe, plava boja ima jako puno nijansi pa se odlučite za onu koja vam najbolje odgovara. I kod izbora nijanse poslušajte stručni savjet frizera.
Šminka: Možete koristiti senku svih boja. Ako želite dodatno naglasiti oči crnim tušem ili olovkom iscrtajte rub uz trepavice. Rumenilo koristite po želji. Takođe i ruževe, iako će vama bolje odgovarati sjajila za usne. Važna stvar za napomenuti je da pripazite na kontrast između kose i obrva.

4. Crnke – Ova boja dobro pristaje samo osobama koje imaju taman ten ili im je crna prirodna boja.
Šminka: Nemojte koristiti tamnu senku jer ćete izgledati previše zatvoreno. Radije kombinujte vesele boje ili koristite zelenu s kojom ne možete pogrešiti. Rumenilo nanosite samo po potrebi i to u malim količinama sa širokom četkom. Smeđa bi vam mogla najbolje pristajati jer ružičaste nijanse znaju delovati malo neprirodno. Ruževe možete koristiti svih boja, ali ipak izbegavajte one previše uočljive. Odlučite se za nežnije tonove.(cyberbulevar)

Sunday, April 13, 2008

Stres, odmor, kozmetka...




Umor, nedostatak sna, stres i izloženost dimu cigareta glavni su uzroci gubitka sjaja kože lica. Šta nam vraća boju u obraze i od čega nam usne postaju slađe?





Prethodna nedelja donela mi je sasvim dovoljno stresa. Ne, zapravo previše, sve se čita na mom licu. Mogu da prebrojim: 2 poduže noćne zabave, 4 popodneva ispijanja kafa uz pretarano konzumiranje cigara, 1 izlazak sa mlađom sestrom od tetke (Zašto sam to uopšte radila?). Zato sam odlučila da vikend iskoristim da vratim boju u lice, pravac priroda.
Izabrala sam Vrnjačku banju i malo selo u blizini.
Rano ustajanje i putovanje samo su deo tretmana koji sam tog vikenda pripremila za sebe. Šetnja kroz selo i obroncima počinje brzo da deluje. Toplina se razliva kroz telo, krv struji brže.
U šetnji me prati drugarica Bojana koja se u ovom selu udala i radi kao učiteljica. Sve češće potpuno razumem njene izbore. Ona sve manje razume neke moje izbore, ali zato sve češće volimo da se sastanemo, na njenom ili mom “terenu” i uz kaficu razmenimo utiske. Čist vazduh, tišina, i prva jutarnja kafa u lepo uređenoj brvnari kraj glavnog puta. Gledam drugaricu, bez bora, pune rumene usne, “čistovazdušno” rumenilo... sveža...malo joj zavidim.
“Kako si se privikla na život na selu?” “Prilagodjavam se, draga, ali to ne znači da sam zaboravila gradske fore u selu! I ovde ti je kozmetika neophodna! Kad se podigne severac i počne da suši kožu, ponekad je gore nego noć u klubu sa lošom ventilacijom! Višnja, draga – ovo je rezultat mešavine Vichy-jeve Oligo 25-ice i prednosti života na selu.”
Zaćutala sam. Kakva predrasuda. Zapravo, odakle mi pravo da pomislim da žene van grada ne koriste savremena dostignuća u kozmetici. Provela sam divan vikend kod svoje drugarice. Jela kačamak, pila izvorsku vodu, kuvala vino, našetala se, budila me priroda i naravno koristila kozmetiku svoje drugarice. Kakva lepota življenja. Čista petica. Po povratku u grad odmah sam i sebi nabavila rumenilo i sjaj za usne. U petak, po povratku, su svi primetili promenu, a moj osmeh i rumenilo na obrazima deluju tako prirodno, vazdušasto... Zaista, neverovatno!

Nadogradnja trepavica

Sve žene (ili skoro sve) žele dugačke i guste trepavice (mada ne predugačke, jer onda smetaju). Ukoliko niste zadovoljne izgledom svojih trepavica, a maskara ne daje dovoljno dobre rezultate, postoji mogućnost nadogradnje trepavica. Nadograđene trepavice traju oko dve nedelje.

Ovaj postupak je bezbolan i bezopasan - ukoliko imate zdrave oči i normalnu kožu. Ukoliko imate konjunktivitis, rizikujete češće upale oka. Masna koža kapaka je nezgodna pošto masnoća rastvara lepak, pa će vam trepavice kraće trajati (iz istog razloga ne bi trebalo da koristite masne kreme dok imate nadograđene trepavice). Suva koža kapaka je takođe nezgodna, jer zbog nadograđenih trepavica ne bi trebalo da koristite masne kreme, pa možete dobiti bore. Ako imate slabe trepavice koje lako opadaju, nadogradnja trepavica će ubrzati to opadanje.Nega: Veoma je važno da se trepavice ne kvase vodom, uljima ili kremama u prvih 24 do 48 sati., za maksimalne rezultate preporučuje se da na svake dve nedelje dopunite one dlačice koje su ispale. Izbegavajte da vučete i trljate trepavice kada se umivate. Izbacite maskaru i uvijač, takođe. Uvijači mogu da ih oštete, a pošto je najveći broj maskara baziran na petroleumskim uljima, ona će rastvoriti lepak i uništiti trepavice.Šminkanje. Nemojte koristiti ni ajlajnere i olovke bazirane na uljima. Što se tiče skidanja, koristite odstranjivač šminke baziran na vodi. Nadogradnja trepavica je bezbedna jer lepak ne dodiruje oko ili očni kapak, i ne postoji nikakva kontraindikacija nošenju sočiva. Ako nemate nijedan od navedenih problema, a želite guste i lepe trepavice, nadogradnja je pravo rešenje za vas. Sve što potom treba da učinite jeste to da trepnete nekoliko puta i uživate u divljenju svoje okoline

.

Ojačavanje prirodnih noktiju



Ako želite da ojačate svoje nokte koji se listaju i krzaju ili posle nadogradnje ostavite svoje nokte, obavezno je potrebno ih ojačati. Prirodni nokat, da bi rastao do željene dužine i imao određen oblik mora biti usmeren da ne bi dolazilo do krzanja i lomljenja. Premazuje se GEL masom u vec postojećoj dužini. Ovako ojačani priridni nokti sa trajnim frencom ili nekom drugom šarom ili bez ičega trajaće Vam oko 2-3 nedelje zavisno od brzine rasta nokta nakon čega je potrebno uraditi dopunu gela i onda ste mirni jos 2-3 nedelje. .

Saturday, April 12, 2008

Doping veštačkim suncem

"Ko se sunca krije, bolje da ga nije", kaže jedna stara izreka. Ipak, koliko je izlaganje tela suncu, posebno veštačkom, zaista bezbedno?Bronzani ten ušao je u modu krajem prošlog veka. Pre toga, pocrnelo lice smatralo se ružnim, čak i neprikladnim za jednu damu! Naime, tokom najvrelijih meseci dame su navlačile dugačke rukavice, pokrivale glave velikim šeširima i nisu izlazile iz kuće bez suncobrana. No, vremena su se bitno promenila. Danas je bronzana boja kože imperativ, a solarijum, kao jedno od mesta gde se može steći preplanulost, obavezna "stanica" žena u njihovim kozmetičkim "pohodima".

MODA, ILI NEŠTO VIŠE?

Zbog čega žene hrle u solarijume, oglušujući se na sva upozorenja i uprkos zdravom razumu? Jedno od mogućih objašnjenja, svakako i najubedljivijih, jeste pop kultura koja je 80. godina prošlog veka promovisala latino seksepil, a lepotice iz ovog dela sveta počele da šetaju modnim pistama i smeše se sa filmskog i TV ekrana. Taj momenat označio je povratak bronzane boje kože u modu. No, nije to samo stvar pukog pomodarstva. A ne, novi trend je pogodio i podstakao upravo ono u šta su žene već verovale - da preplanula koža deluje zdravije, daleko atraktivnije i vizuelno "skida" kilograme. U jednom, nedavno sprovedenom istraživanju, 70% anketiranih žena izjavilo je da je svesno rizika koji donose UV zraci (kancer kože). Međutim, na pitanje da li veruju da izgledaju atraktivnije kada su preplanule, takođe 70% ispitanica odgovorilo je potvrdno. Kao i pušač koji pali cigaretu dok čita upozorenje zdravstvenih stručnjaka na pakli cigareta, tako isto poklonici solarijuma znaju da je njihova navika i te kako nezdrava. Ipak, mnogi od njih kažu da trenutni rezultati bacaju u zasenak potencijalne konsekvence na duže staze.

Ovisnice o veštačkom tenu imaju brojna opravdanja za svoju strast. Jedne će reći: "Moram da steknem podlogu za odlazak na more", druge: "Idem na važnu proslavu, moram dobro da izgledam", treće: "Preplanuo ten pruža mi sjajno raspoloženje"... Naša Dada, sa početka priče, dodaje još nekoliko argumenata: "Boravak u solarijumu me opušta. Imam utisak kao da sam bila na kraćem odmoru. Osim toga, kad sam preplanula osećam se mlađe i privlačnije."Medicinski stručnjaci, pre svega psiholozi, donekle potvrđuju ove priče. Oni kažu da solarijumi izgleda zaista pružaju osećaj zadovoljstva samim sobom, a da ih osobe koje odlaze na ove tretmane doživljavaju poput prave terapije. U stvarnosti, situacija je naravno drugačija. Odlazak u solarijum je loše baš poput pušenja, tvrde dermatolozi. Skoro urađeno istraživanje pokazuje da je kod žena, uzrasta od 18 do 30 godina, koje posećuju solarijum 10 puta (ili više) godišnje otkrivena sedam puta veća sklonost ka melanomu, najtežem obliku kancera kože, nego što je to slučaj sa ženama koje ne posećuju solarijume. I zato pamet u glavu!!!

Friday, April 11, 2008

Tipovi kose i odrzavanje kose



MASNA KOSA

  • Masna kosa i koza, najcesce idu zajedno. Usled naglasenog lucenja lojnih zlezda u kozi glave, na vlasima se formira masan sloj. Vlasi postaju opustene, gube sjaj i deluju bezivotno.
  • Buduci da masnoca privlaci prasinu, kosu treba cesto prati, u nekim slucajevima i svakodnevno. Pri tome treba koristiti blage sampone da cestom upotrebom ne ostetimo kosu i kozu.
  • Nakon svakog pranja, prilikom zadnjeg ispiranja, preporucuje se u vodu staviti malo sirceta ili limunovog soka, kako bi se ponovo uspostavila prirodna kiselost.

SUVA KOSA

  • O suvoj kosi govorimo kad lojne zlezde ne proizvode dovoljno loja koji "podmazuje" vlasi. Umesto da je meka i sjajna, kosa u ovom slucaju postaje krta, lomljiva, neelasticna, i na krjevima procveta.

  • Stanje suve kose pogorsavaju spoljnji uticaji kao sto su preterano izlaganje suncu, tretmani hemikalijama i cesto pranje kose.

  • Suvu kosu nije potrebno precesto prati. Energicna masaza koze glave, i upotreba raznih proizvoda za kondicioniranje moze izrazito popraviti stanje suve koze.


NORMALNA KOSA

  • Normalna je kosa sjajna i zdrava, kao posledica dobrog zdravstvenog stanja i pazljive nege.

  • Za negu normalne kose dovoljan je blagi, neutralni sampon i pranje samo onda kada je kosa zaprljana.

Kondicioniranje - za sve

tipove kose

  • Glavni je cilj kondicioniranja ponovo uspostavljanje elektriciteta vlasi, i glacanje keratinskih plocica. Na taj nacin kosa postaje rastresitija i sjajnija.

  • Regeneratore treba pazljivo utrljati u teme, na opranu i ispranu kosu. Nakon nekoliko minuta trebamo je isprati, uz obilje mlake vode.

  • Regeneratori dubinskog delovanja, te ulja za kosu imaju za cilj negu ozbiljnije ostecene kose.

  • Ulje za kosu se primenjuje nakon pranja kose samponom.

Struktura kose


  • Kao koza i kosa kontinualno raste, prolazeci pritom kroz razlicite faze. Treba znati da deo kose koji vidimo je u stvari vec mrtav.
  • Stanice zaduzene za rast kose nalaze se u korenu vlasi, gde im je omogucena ishrana putem krvi. Vlasi kose se sastoje od keratina, iste supstance od koje su nacinjeni i nokti.
  • Svaka pojedina vlas se sastoji od sundjerastog unutrasnjeg dela i cvrsceg spoljnog omotaca. Na spoljnjem omotacu vlasi, nalaze se keratinske plocice koje se preklapaju kao crepovi na krovu.
  1. Vlas
  2. Medula
  3. Omotac
  4. Pokozica
  5. Lojna zlezda
  6. Koren
  7. Kvrzica
  8. Vrecica

  • Ako je kosa u dobrom stanju, plocice su u dobrom stanju i dobro prijanjaju jedna uz drugu. Ukoliko kosa nije negovana, plocice ne nalezu dobro, pa je kosa suva i nema sjaja.
  • Naglaseno isticanje suncu, mini-val, izbeljivanje, bojenje, susenje fenom, kao i delovanje centralnog grejanja isusuju kosu, te je lisavaju zivotno vazne prirodne vlage. Ako je ne skracujemo redovno, vlasi se kidaju i kosa cveta.
  • Uravnotezena ishrana, boravak na svezem vazduhu, redovno vezbanje i opste dobro zdravstveno stanje - sve ovo podsticajno deluje na rast kose. Vazan je i san, jer se tokom spavanja cirkulacija poboljsava, a time i ishrana korena kose.

Muškarci i nega


Samo jednu deceniju unazad muškarci su svom izgledu svakog jutra poklanjali tek nekoliko minuta pažnje. Onoliko koliko im je bilo potrebno da se obriju. Danas je stvar nešto drukčija. I treba da bude.

Prosečan muškarac sada svom izgledu posvećuje najmanje deset do dvadeset minuta svakog jutra. Ne računajući redovne odlaske kozmetičaru. Više nije reč samo o brijanju na brzinu. Tu je, na prvom mestu, i temeljno čišćenje kože lica, sapunom, gelom ili penom, u svakom slučaju sredstvima namenjenim nezi muške kože koja je deblja i masnija od ženske. Uobičajeni after šejv preparati danas sadrže i supstance koje neguju i ublažavaju starenje kože. Naravno, mnogo je i preparata za negu, od hidratantne kreme do onih protiv bora ili specijalnih maski za osveženje i revitalizaciju.

Po prodaji preparata za negu muške kože u Evropi prvi su Nemci, a zatim slede Danci. Pored uobičajenih, na listi traženih su antirid kreme za negu kože oko očiju kao i preparati protiv starenja.

Ukoliko bi neki zajedljivi mačo men ustvrdio da se radi o rađanju generacije Narcisa, grdno bi se prevario, jer istraživanja koja je nedavno sprovela kozmetička laboratorija "Viši" govore da su savremeni muškarci kozmetičke preparate i redovnu negu lica shvatili kao potrebu da bi se živelo i radilo bolje. Rešili su da se dopadnu drugima, ali i sebi samima. Nega postaje sastavni deo svakodnevne higijene. Uostalom, nema tog svetski poznatog i popularnog muškarca koji javno ne govori o sredstvima za negu svog lica, tela, ili kose.

Izvor: Politika

Wednesday, April 9, 2008

Nega stopala



Temperature rastu, treba ponovo "ući" u sandale. Kako da stopala, koja su fetiš mnogim muškarcima, pripremite da izmame poglede, savetuje bečka stručnjakinja za kozmetiku Helga Fijala-Halsberger.




Priprema za letnju sezonu

Negovana stopala jesu bitna cele godine ali samo leto donosi istinu na videlo. Za delotvornu negu stopala nisu dovoljni samo voda i sapun, već i tretmani za stopala, pilinzi, turpije za žuljeve i redovna nega noktiju.

Zadebljanja
Na mestima gde je stopalo opterećeno stvaraju se zadebljanja koja treba odstraniti uz pomoć pilinga, kamena za stopala ili turpije i to svakog drugog ili trećeg dana.

Redovnost je čarobna reč!
Ukoliko ste nemarni i ostavite da se koža zadeblja onda se stvaraju napukline koje olakšavaju prodiranje bakterija i gljivica.

Dnevna krema za stopala
I koži na nogama je potrebna vlažnost i nega. Kreme sa sastojcima ruzmarina ili lavande čine kožu glatkom i mekanom. Ukoliko želite da vašim stopalima posebno ugodite, onda nanesite 5 milimetara debeo sloj kreme na stopala, obujte mekane pamučne čarape i sačekajte da se krema potpuno upije – najpraktičnije je da to učinite noću.

BELJENJE ZUBA

Zašto ljudi izbeljuju svoje zube?


Mozda ste oduvek zeleli lepsi osmeh. Ili su mozda vasi zubi vremenom pozuteli? Koji god bio razlog sto zelite belje zube , niste jedini.Bas kao sto svi imamo drugaciju boju kose i koze , tako imamo i drugaciju boju zuba. Neciji zubi su cim izrastu manje beli nego zubi nekih drugih ljudi.Medjutim , na belinu vasih zuba uticu i mnogi drugi faktori , kao na primer :
· Pusenje cigareta ili zvakanje duvana , uzimanje kafe , caja ili crnog vina kao i hrane kao sto su visnje ili borovnice.
· Nagomilani zubni kamenac ( plak koji je ocvrsnuo i poprimio smedju ili zuckastu boju ) do cega dolazi ako ne perete redovno zube cetkicom i ne cistite ih koncem.
· Uzimanje previse fluora ili antibiotika u vreme kada se zubi formiraju cesto ostavlja pegice na zubima.
· Ostecenje zuba ( kada imate povredu lica , na primer ) , kada dodje do prskanja krvnih sudova u zubu zbog cega zub postane smedj , siv ili crn.



Da li je beljenje zuba dobro za mene?



Skoro sve osobe sa stalnim zubima mogu bez problema da bele svoje zube. Pre nego sto pocnete sa tretmanom pitajte svog stomatologa koji je nacin beljenja najbolji u vasem slucaju.
· Preparati za beljenje zuba ne deluju na stomatoloske nadoknade kao sto su krunice ili plombe. Raspitajte se kod svog stomatologa ako je nesto radjeno na vasim zubima , narocito na prednjim , kako biste izbegli razliku u boji do koje moze da dodje izmedju stomatoloskih nadoknada i vasih novoizbeljenih zuba.
· Ako imate zubnu protezu proverite sa svojim stomatologom da li treba da sacekate dok ne skinete protezu
· Zuti zubi najbolje reaguju na beljenje. Smeckasti ili sivi zubi ili zubi koji imaju pruge ili tackice izazvane antibioticima ili prekomernim unosenjem fluora cesto ne postanu beli cak i ako se koristi hidrogen.
· Mozda bi bilo bolje da osobe koje imaju paradentozu ( oboljenje desni ) ili ciji su zubi izuzetno osetljivi izbegnu hemijske metode izbeljivanja zuba jer one mogu da izazovu jos vecu osetljivost desni kao i privremenu osetljivost zuba. Raspitajte se kod svog stomatologa.
· Ako ste trudni ili dojite proverite kod svog stomatologa da li smete da se podvrgnete beljenju zuba.

Na koji sve nacin mogu da dodjem do belih zuba?


· Koliko cete uspesno izbeleti zube zavisi od boje vasih zuba , metode beljenja koju odaberete i nacina na koji budete koristili tu metodu.
· Profesionalnim ciscenjem zuba u stomatoloskoj ordinaciji mozete odstraniti povrsinske mrlje na zubima ciji je uzrok hr
ana ili duvan.
· Perite zube na nacin na koji Vam je vas stomatolog to rekao da radite koristeci pastu za beljenje zuba
· Izuzetno dobre rezultate mozete da postignete koriscenjem gela za izbeljivanje koji se lako koristi.
· Mozda Vam vas stomatolog preporuci neko profesionalno sredstvo za izbeljivanje kako bi se odstranile postojanije mrlje ili zutilo.Mozda Vam vas stomatolog preporuci zubne navlake ( od porcelana, plastike ili smole ) ako imate nepravilne ili ostecene zube ili zelite da postignete poseban efekat

Tuesday, April 8, 2008

Najveći zenski neprijatelj - Celulit

Šta je celulit?
Celulit je materija poput želatina, sastavljana od masnoće, vode i toksina, uglavljenih u nepokretnim "džepovima" neposredno ispod kože.
Ti džepovi deluju poput sunđera koji može apsorbovati velike količine vode, naduvati se i izbočiti, što prouzrokuje smežuravanje i mlitavost koje vidite.
Obzirom da celulit nije obično salo, ne može da se ukloni običnom dijetom. Kada se smanji energetski unos organizam će automatski trošiti rezerve masti u organizmu, ali nakupine celulita će ostati.
Dijetom protiv celulita treba izbeći opterećenje organizma i namirnice koje doprinose stvaranje celulita.
Celulit se najviše javlja sa unutrašnje, gornje i zadnje strane bedara, kolenima, stomaku, bokovima, stražnjici, donjem delu leđa, nadlakticama i gležnjevima. Mada celulit može biti izbirljiv što se tiče mesta javljanja, nije izbirljiv u pogledu osobe koju napada jer žene svih oblika i mera, težine i godina mogu biti žrtve celulita.

Ako želite da proverite imate li celulit postoji jednostavan, nepogrešiv način: prignječite tkivo palcem i kažiprstom ili dlanovima; ako postoji celulit, koža se smežura i izgleda kao kora od pomorandže, gde postoji i karakteristična osetljivost. Kada celulit uznapreduje, smežuranja se primećuju i bez pritiska.

Kako se stvara celulit?
Vezivna tkiva su materije koje ženskom telu daju oblinu i blagi obris i nisu svuda jednake debljine. Okrugle masne ćelije te materije na okupu drži mreža vlakana kroz koje stalno cirkulišu hranljive tečnosti-voda, krv i limfa. Te tečnosti raznose kiseonik i hranljive sastojke kroz materije i čiste ih od otpadaka.
Do promena dolazi kada je usporen proces eliminisanja štetnih materija. Usled toga, vezivna tkiva zasićena vodom i otpadnim materijama debljaju, postaju tvrda i stvaraju nepokretne džepove. Oni bujaju i stvaraju tkiva slična kori pomorandže.

Uzroci nastanka celulita
Nepravilan način života glavni je uzrok nastanka celulita.
Tome doprinose:
- Napetost
- Zamor
- Loše navike u ishrani
- Nedovoljno uzimanje vode
- Nepravilno disanje
- Predugo sedenje
- Odsustvo odgovarajucih vežbi
- Zagađen vazduh

Rezultati ovakvog načina života su loša probava, opstipacija, slaba cirkulacija.
Ovi rezultati dovode do narušavanja prirodnog procesa eliminacije otrovnih materija. Drugi faktor koji tome doprinosi je estrogen.
Celulit se ne može naslediti, ali se zato nasleđuje sklonost ka celulitu. Od roditelja se može naslediti odgovarajući način života.
Žene imaju dva puta više masnog tkiva od muškaraca (količina masnog tkiva kod žene iznosi 24 %, a kod muškarca 11%).

Da bi se poboljšali uslovi koji dovode do celulita moraju se preduzeti sledeći koraci:
1. Vraćanje vezivnog tkiva normalnoj elastičnosti i gipkosti.
2. Oslobađanje blokiranih sastojaka.
3. Isušenjem i uklanjanjem tih materija.

Celulit se može uspešno lečiti.
Dobri rezultati se postižu adekvatnim programom ishrane, disanja, vežbi, masažom i opuštanjem.

Evo nekoliko korisnih saveta:
· Pri kupovini mesa voditi računa da kupujete meso bez masnoće. Izbegavajte da služite sokove od pečenja i masne sosove.
· Riba je izvrsna zamena za meso. Sadrži malo masnoće i bogata je lako svarljivim proteinima. Kao i meso, treba je kuvati ili peći.
· Jaja - najbolje ih je pripremati kao tvrdo kuvana. Ukoliko se pripremaju kao kajgana koristiti biljno ulje u malim količinama.
· Birati sireve sa malim procentom masti (sveže kravlje sireve).
· Povrće se mora kupovati u svežem stanju i čuvati na hladnom i tamnom mestu da bi se sačuvali vitamini. Najbolje ga je kuvati u malo vode koju ne treba odbacivati. Kuvanje povrća u pari takođe sadržava sve hranljive sastojke.
· Povrće koje se koristi za salatu ne držati potopljeno u vodi, već oprati pod mlazom hladne vode. Salate začiniti biljnim uljem, vinskim sirćetom ili limunovim sokom.
· Sveže voće može da posluži kao idealan dezert. Da bi sačuvalo sve hranljive sastojke treba ga čuvati u frižideru ili na hladnom i tamnom mestu. Ako je potrebno zasladiti voćnu salatu najbolje je upotrebiti med.
· Sokovi od povrća su bogat izvor minerala, vitamina i drugih važnih nutritivnih sastojaka. Prednost je u tome što se u jednoj čaši soka može popiti i do ½ kilograma povrća. Ukusni su sokovi od celera, šargarepe, paradajza ili zelene salate.

Da oči zasijaju



Svima nam je poznat problem kada ustanemo ujutru sa nateklim očima, podočnjacima i umornim licem. Kada se u tkivo oko očiju limfnim putevima transportuje nedovoljno tečnosti, dolazi do zastoja i ispod očiju nastaju jastučići, objašnjava kozmetički stručnjak Helga Fiala-Halsberger iz Beča. Uzrok podočnjaka može biti i prehlada, stres ili umor. Ukoliko nisu hronični, pomažu kreme, vitamini i masaža.

Redovna nega očiju deluje preventivno protiv nastajanja podočnjaka. Brojni proizvodi za negu kože oko očiju, kao što su ekstrakti algi ili kofein, podstiču mikrocirkulaciju. Oni smanjuju natekline i učvršćuju opuštenu kožu. Tradicionalno domaće sredstvo protiv podočnjaka su hladne obloge od kesica čaja. Pomaže i rashlađen na krugove sečen krastavac. Na hladnoći se krvni sudovi sužavaju i podočnjaci smanjuju.


Protiv nateklih očnih kapaka

Dve male kašike stavite nakratko u zamrzivač. Rashlađenim kašičicama lagano masirajte kapke od unutra ka spolja. Masirajte dok kašika na postigne sobnu temperaturu. Nedostatak vitamina takođe može da dovede do oteklina oko očiju. Vitamin C je posebno važan, pošto podstiče krvotok i jača zidove krvnih sudova. Kivi, paprika i šipurak bogati su ovim vitaminom.

Stvaranje podočnjaka podstiču i boravak u toplim i zagušljivim prostorijama. Fiala-Halsberger kaže da je najbolje spavati u svežoj prostoriji i preko noći isključiti klimu i grejanje. Preko dana je neophodno piti najmanje dva litra vode ili biljnog čaja, jer tečnost podstiče rad bubrega i smanjuje otekline.

Saturday, April 5, 2008

Kupka za telo i duh



Dodaci za kupku poput ulja, bilja i morske soli uz samo malo truda doprinose relaksaciji kod kuće i pretvaraju kupatilo u oazu velnesa, kaže bečki stručnjak za kozmetiku, Helga Fiala-Haslberger Proizvodi za negu sa prirodnim sastojcima nisu ništa novo. Još je Kleopatra uvidela dejstvo mleka koje neguje. Njena tajna lepote bio je dodatak za kupku od šolje mleka, supene kašike maslinovog ulja i malo meda.

Intenzivnu negu koži pružaju ulja, jer je štite od isušivanja. Da bi koža optimalno upila ulje i razvila njegovo dejstvo, preporučljivo je da nakon klasične kupke pola sata budete u bade-mantilu, jer bi se brisanjem skinuo sloj ulja. Nasuprot tome, kupke sa emulzijom se rastvaraju u vodi i neguju kožu već u vodi. Pre kupke se istuširajte, jer tuširanje čisti telo, doprinosi otvaranju pora i tome da delotvorne supstance dodataka za kupku bolje prodru u kožu.

So za kupanje podstiče krvotok, pomaže kod nečistoća kože i čini kožu mekom i nežnom. Kupka sa solju iz Mrtvog mora dodatno podstiče prokrvljenost i delotvorno je sredstvo protiv celulita. Da biste sve ostatke soli otklonili sa kože, obavezno se istuširajte toplom vodom nakon kupke. Kupka sa biljem posebno pomaže kod promena raspoloženja.

Kamilica i pšenične klice suzbijaju nečistoću kože, a kod iscrpljenosti čuda čine matičnjak, kantarion, korijander i lavanda. Prokrvljenost podstiču ruzmarin, menta ili đumbir, dok matičnjak, hmelj i valerijana doprinose smirenju. Oko 20 minuta kupke je dovoljno da popuste napetosti i da se telo oporavi. Pravo opuštanje je puna kada sa eteričnim uljima.

Ulja razvijaju dejstvo kako preko kože tako i preko čula mirisa, jer stimulišu deo mozga koji je zadužen za emocije. Isparenja iz vode dospevaju preko disajnih puteva u krvotok. Dejstvo različitih ulja je različito. Aktivirajuća i revitalizirajuća su citrusna ulja poput limete, narandže i ruzmarina. Za opuštanje su dobri nerolin, ružino drvo i cimet. Blago slatkasta ulja smiruju vegetativni sistem. Ko ima proširene kapilare trebalo bi da izbegava dugu kupku u vreloj vodi.


Tuesday, April 1, 2008

Šminkanje očiju


Ono što svaka žena želi da istakne na svom licu jesu oči. Za to je, međutim, potrebno dosta veštine i kvalitetnog pribora. Šminkanje očiju zahteva veliku preciznost, tačan cilj koji želite da postignete i, naravno, veštu ruku.
Osnovni pribor čine korektori, krejoni, ajlajneri, maskare i naravno veliki izbor senki. Morate uvek biti svesni svojih prednosti i mana, jer nikako ne želite, naravno, da istaknete nešto što bi trebalo sakriti.
Šminka za oči, možda više nego bilo koja druga, mora biti veoma pažljivo održavana. Infekcije oka, najčešće zbog nepravilnog održavanja senki i maskara, veoma su česte. Sve ima svoj rok trajanja, pa i šminka. Računajte da je normalni vek jedne maskare tri do četiri meseca.
Oči moraju biti čiste i ne previše vlažne pre početka šminkanja. Suzice, naravno, uzrokuju razmazivanje. Korektor nanosite od unutrašnjeg ugla nosa do sredine regije ispod oka. Tako pokrivate tamne krugove oko očiju, koje ne bi trebalo da imate u tim godinama, ali treba učiti na vreme. Sa korektorom se ne sme preterivati inače se postiže suprotan efekat - linijice oko očiju postaju vidljivije.
Uvek u svojoj kolekciji posedujte više senki prirodnih tonova - od bele, svetloružičaste, do bež. Tu boju prvo nanesite na kapke od ivice trepavica do obrva. Boje senke birajte prema boji očiju i prirodnom tonu kože, vodeći računa o odevnim predmetima koje imate na sebi. Šminkanje zavisi od prilike za koju se spremate i od doba dana. Večernja šminka je uvek intenzivnija i često uključuje svetlucave nijanse, koje su danju neprihvatljive.
Postoje senke u stiku, prahu ili pak one masnije, koje se mažu. Slično kao i kod izbora pudera, za koju ćete se vrstu senke odlučiti zavisi od odnosa prednosti i mana, kao i od ličnog izbora. Na osnovnu boju senke nanosite intenzivniju nijansu od ivice trepavica do kraja kapka. Ako uključite još jednu ekstranijansu, nanesite je samo na ivicu oka, na obronke dosadašnje boje.
Vodite računa o uklapanju boja. Ako se npr. odlučite za braon tonove, počnite od bež osnove. Ako vam je glavna boja zelena ili siva, napredujte od bele osnove.


Ah, te dlačice!


Ono što nam, sigurno, najviše muka zadaje jesu dlake na nepoželjnim delovima tela tj. sve dlake sem kose, obrva i trepavica. Metoda za uklanjanje ima mnogo, međutim, pitanje je koju odabrati da bude jeftina, da nam odgovara i da bude efikasna. U nastavku možete videti sve vrste depilacije, njihove prosečne cene, mane, kao i neke savete.


Brijanje - Dlačice rastu već posle jednog do tri dana. Brijači nisu skupi (oko 70 dinara). Mane: Lako se prave posekotine, moguće je i crvenilo po koži, pa se kasnije javljaju urasle dlačice. Saveti: Pre brijanja kožu opustite toplim tušem, ne žurite. Ako imate urasle dlačice, uradite piling kože. Izbegavajte tupe brijače.

Vosak - Dlačice počinju da rastu posle tri do šest nedelja. Relativno je povoljno, cele noge možete da izdepilirate za 600 dinara. Mane: Bol i iritacija kože. Saveti: Dlačice moraju da budu dugačke bar šest milimetara da bi mogle da se iščupaju.

Krema i pena - Dlačice počnu da rastu posle par dana, a najviše posle dve nedelje. Relativno povoljan vid depilacije, košta od 400 do 800 dinara. Mane: Ako imate osetljivu kožu, moguća je alergijska reakcija zbog hemikalija, a ako su vam dlačice čvrste, ova sredstva nisu baš najefikasnija. Saveti: Prvo proverite reakciju kože na preparat.

Aparat za epilaciju - Dlačice rastu posle dve do tri nedelje. Cena aparata je od 4.000 dinara. Mane: Skupo je, boli dok se ne naviknete. Saveti: Posle epilacije ne izlazite na sunce nekoliko sati.
Elektroepilacija - Dlačice posle nekoliko tretmana u salonu više ne rastu. Cena - za kompletan tretman treba izdvojiti čak 16.000 dinara. Mane: Cena, tretmani traju dugo i može da bude bolno. Saveti: Dobro se raspitajte koji salon nudi dovoljno kvalitetnu uslugu.

Laserska epilacija - Dlačice više ne rastu posle šest do osam tretmana. Veoma je skupo, može da košta i do nekoliko stotina evra (jedan tretman), a to pomnožite sa šest ili osam. Mane: Cena, posle tretmana se javlja crvenilo koje nestaje za deset minuta. Saveti: Ne izlazite na sunce pre ovog tretmana, a posle stavljajte hladne obloge da bi se smanjila iritacija kože.





JEFTINI TRIKOVI ZA LEPOTU


Trikovi! Pa da, žene se time najbolje koriste! Evo nekoliko jako korisnih, ukoliko ih neka još ne zna, a svakako bi trebalo...
• Negovane ruke
Tokom dana, kada vam se za to ukaže prilika, i prilikom odlaska na spavanje, namažite ruke sokom od pomorandže. Postaće meke i glatke.
• Bezbolno čupanje obrva
Ono može da bude i potpuno bezbolno ako pre same operacije pređete preko obrva kockicom leda obavijenom gazom.
• Da šminka na kapcima bolje drži
Ako kapke, pre no što stavite senku, premažete kapljicom soka od limuna i ostavite da se ovaj prvo osuši, šminka će se duže držati.
• Umivanje masnog lica
Skuvati šaku mekinja i sok od pola limuna u jednom litru vode. Zatim profiltrirati i sipati u bocu. Tom tečnošću svakog jutra umivati lice, vrat i ramena.
• Masna kosa
Umivati nedelju dana svakodnevno sumpornim sapunom i mlakom vodom. Pet dana pauzirati pa još jednom ponoviti postupak. Rezultat je iznenađujući.
• Četkanje masne kose
Masnu kosu treba svakog jutra četkati četkom stavljenom u najlonsku čarapu. Prašina i masnoća će ostata na najlonu a kosa će postati sasvim čista. Naravno, ovu najlonsku čarapu treba posle svahe upotrebe oprati. Napomena; masnu kosu ne treba dugo niti suviše energično četkati jer to izaziva lojne žlezde na još jače lučenje. Dovoljno je nekoliko ovlašnih poteza.
• Čišćenje četke
Očistićete četku za kosu bez po muke ako pre upotrebe, odnosno na čistu četku, nataknete komad gaze, tako da čekinje prođu kroz rupice na tkanini. Kad se na četki nataloži prljavština, prašina i perut, povucite gazu naviše i ona će sa sobom povući svu prljavštinu.
• Tragovi od bojenja kose
Tragovi od boje ili preliva za kosu, na čelu i iza ušiju, lako se mogu otkloniti pepelom od cigareta. Iščezavaju odmah i ne nadražuju kožu.
• Stari recept za skidanje malja
Pomešajte nekoliko kapi glicerina sa tri do četiri kašičice šećera i malo vode. To sve zagrejte da bude mlako i elastično. Mažite time maljava mesta kružnim pokretima, kao da masirate. Pod prstima će nastati male valjuške koje sa sobom odnose suvišne dlake. Koža će postati glatka i meka.
• Sjajni nokti
Trljajte nokte prvo vlažnom upijajućom hartijom a potom nešto duže, suvom. Nokti će postati sjajni, a sačuvaće svoju prirodnu boju.
• Ako se zgusne lak za nokte
Čak i ako je zatvorena bočica, dešava se da se lak zgusne. U tom slučaju dodajte nekoliko kapi čistog alkohola. Lak će postati opet tečan.
• Brzo sušenje laka na noktima
Umočite namazane nokte u hladnu vodu i držite ih tako dva minuta. Nokti će biti suvi, a lak se neće ljuštiti.
• U nedostatku acetona
Zalepite komadiće selotejpa na nokte. Zatim naglim pokretima povucite selotejp na kome će ostati sav lak.
• Ulje za sunčanje
Možete ga sami napraviti mešavinom trećine morske vode, trećine soka od pomorandže i trećine ulja, najbolje bademovog. Ovo sredstvo je jeftino i efikasno.

SAVETA ZA NEGU NIKAD DOSTA...


Ovde možete pronaći par saveta kojih biste morali nužno da se pridržavate! Nije zahtevno , a koža će vam sigurno kasnije vratiti, jer koža dugo pamti, ali na kraju uvek naplati...


Svako jutro očistite lice kako bi uklonili nečistoće i izumrle ćelije nakupljene tokom noći.


Prilikom umivanja koristite mlaku vodu, jer suviše topla voda isušuje kožu.


Izbegavajte čišćenje lica sapunom jer sapun uništava prirodnu ph vrednost kože i potrebno joj je nekoliko dana da se regeneriše.


Svakodnevne vežbe, čak i samo brzi hod, daće vašoj koži zdrav izgled i sjaj.


Pijte što više vode, koju možete obogatiti aromom limuna, pomorandže, lubenice ili krastavca- pustite mašti na volju i utolite žeđ!


Puder u kamenu je idealan za uklanjanje neželjenog sjaja sa lica; uvek ga nosite sa sobom u ručnoj torbici.


Da bi ste odabrali za vas prave boje za šminkanje, u predelu vilične kosti, na prirodnoj svetlosti, isprobajte različite nijanse, jer tako ćete najbolje videti koje odgovaraju ujedno vašoj koži lica i vrata.


Crvenilo na licu prikrijte korektivnom kremom, a zatim nanesite puder u nijansi koja odgovara vašem tenu.


Izbegavajte kafu, alkohol i cigarete, jer mogu imati negativan uticaj na vašu kožu.


Da bi koža izgledala lepo i sveže, potrebne su vam dovoljni sati sna, jer se ćelije kože regenerišu tokom spavanja.


Sjajno bi bilo kada biste sebi mogli da priuštite 8 sati sna.

Monday, March 31, 2008

Nega lica


Masna koža je najzahtevnija i zato je negu masne kože važno započeti od puberteta. Sandra Jovanović, diplomirani kozmetički tehničar, kaže da je verna klasičnim tretmanima i savetuje nas kada je najbolje početi sa negom lica.

- Kada je reč o nezi, svaki tip kože zahteva poseban tretman. Problem predstavlja masna koža sa aknama, dok su suva, normalna i mešovita lakše za održavanje. Sa negom masne kože trebalo bi početi ranije, već u pubertetu, odnosno kada se pojave prvi problemi. Veoma je važno da čišćenje ovog tipa kože obavlja stručna osoba.

Tretmani se obično izvode jednom nedeljno jer se čišćenje radi parcijalno i najbolje je obraditi oko 30 odsto kože po tretmanu kako lice ne bi buknulo. Sa intenzivnom negom ostalih tipova kože, međutim, poželjno je početi što je kasnije moguće, najranije u dobu od 25 do 30 godina.

Sa upotrebom antirida i noćnih krema treba početi u periodu od 30 do 35 godina, u zavisnosti od stanja kože.

Posle 35. dešava se da mazanje lica nije dovoljno, pa se tada preporučuje i miolift. To nije hirurški zahvat, već stimulisanje tonusa mišića lica strujama niskog napona.

Šta je klasičan tretman trtman lica?



Klasičan tretman sastoji se od više faza. Prvo se lice čisti od prljavštine i ostatka šminke, zatim sledi masaža i piling. To je priprema za dubinsko čišćenje od mitesera i grizera, koji predstavljaju sakupljenu prljavštinu u porama.

Posle toga sledi hranljiva maska i na kraju krema ili serum zavisno od tipa kože. Tretman masne kože je sličan, samo što se ovde ubrizgavaju i ampule aparatom "darson 2" neposredno posle čišćenja dok su pore još otvorene i obavezno je stavljanje kreme za smirivanje kože - objašnjava Sandra.

Za mešovitu kožu je važno da svaka zona bude tretirana adekvatno, što znači da se na masne delove stavlja jedna, a na suve druga maska.

Uradite sami. Zavisno od tipa kože dovoljno jednom mesečno posećivati kozmetičara, a kod normalne kože i jednom u tri meseca. Ipak, mnogo toga možemo i sami da uradimo za svoje lice.

- Važno je voditi računa o ishrani, naročito osobe koje imaju problematičnu kožu. Voda je neophodna i potrebno je piti bar dva litra dnevno. Piling, takođe, može da se radi u kućnoj varijanti i to jednom do dva puta nedeljno jer to je nešto što koži izuzetno prija. Maske za lice možete stavljati i sami, preporučujem glinu koja je bez hemikalija i mirisa. Može se naći u svakoj apoteci i veoma je laka za upotrebu. Masažu možete svakodnevno da radite i sami i to pokretima od brade prema jagodicama. To ne zahteva puno vremena, a koži mnogo prija - savetuje naša sagovornica.

Noćne kreme nisu za mlade

Do ovih godina najbolje je lice mazati samo uveče i to univerzalnim kremama. Upotreba specijalizovanih krema kao što je noćna, nije pogodna za mlade kože. Naime, time se samo sprečava koža da sama obavlja svoju funkciju i kada se jednom počne sa upotrebom ovih preparata, moraju se koristiti stalno jer se koža adaptira na njih i moguće je da posle duže upotrebe prestanu da se primećuju pozitivna dejstva ovih krema.

Izvor: Glas javnosti

Odredite svoj tip kože


Svakodnevno koristimo kreme za lice uvereni da je to pravilan način da negujemo kožu lica. Međutim, da li ste sigurni da koristite odgovarajuću kremu? Evo lakog načina da odredite svoj tip kože i da se rešite nedoumice.

„Jedna od najčešćih grešaka u nezi kože je upotreba pogrešnih kozmetičkih proizvoda“, kaže Lesli Bauman, profesorka dermatologije na Univerzitetu u Majamiju.
Čak i kada se koža pobuni, žene retko kada shvate da je problem u pogrešnom odabiru kozmetike, a ne u samoj koži. Srećom, pravilan odabir kozmetike za lice je zapravo vrlo jednostavan: potrebno je samo da prepoznate svoj tip kože.
Nega kože pravilnim proizvodima može da poboljša njen izgled, pa i da promeni tip kože. Na primer, od osetljive do normalne kože. Gledano s te strane, identifikacija vlastitog tipa kože je ujedno i prvi korak njene nege.
Postoje četiri osnovna tipa kože: osetljiva, suva, masna i mešovita koža. Za pravilno prepoznavanje vlastitog tipa potrebni su vam voda i dobro osvetljeno ogledalo. Svežite kosu da vam ne smeta i poprskajte lice deset puta mlakom vodom.
Nakon toga lagano tapkajte lice peškirom, tako da se s njega više ne cedi voda, ali da i dalje ostane vlažno. Dopustite koži da se do kraja osuši na vazduhu i pričekajte 30 minuta. Zatim, stanite ispred dobro osvetljenog ogledala.
Pogledajte se, zatim, namrštite obrve i široko se nasmešite. Ako osećate da vam je lice zategnuto i lagano vas svrbi, imate suvu kožu. Ako uz to često dobijate i alergiju usled upotrebe kozmetičkih proizvoda, vaša koža je osetljiva. Ukoliko nemate nikakvih problema, sačekajte još 30 minuta. Zatim, pritisnite jedan sloj papirnate maramice na svoje lice i posmatrajte nastali trag. Ukoliko su nastali masni otisci na mestu čela, nosa i brade (T-zona), vaša koža je mešovitog tipa. Ukoliko su nastali otisci i na mestu obraza, vaša koža je masna.

Saturday, March 29, 2008

KOZMETIKA IZ KUHINJE


Evo par recepata za jednostavne, jeftine i vrlo hranljive home made kozmetičke preparate.

Ovo može biti i idealan povod za pidžama party sa drugaricama!

Piling od morske soli i maska od jogurta

Ovo je lak nacin da se otarasite nepotrebnih, mrtvih celija, a da ne potrosite gotovo ni dinar!

Potrebno je:

1/2 soljice morske soli

dve kasike kokosovog ulja

prirodni jogurt

mleko

Mesajte so i kokosovo ulje u ciniji dok ne oformite pastu.

Nezno nanesite pastu na lice i telo. Budite pazljivi i ne pritiskajte suvise jako, so moze da grebe.

Kada osetite da je piling tj. uklanjanje povrsinskog sloja koze gotovo, isperite toplom vodom.

Izmesajte soljicu jogurta sa nekoliko kasika mleka.

Uzmite ovu smesu i nanesite je na ona mesta gde ste stavljali piling. Na ovaj nacin cete omeksati i nahraniti kozu.

Regenerator za kosu od meda

Zaboravite one skupe regeneratore i devojke sa reklama! Neka priroda obavi svoj posao i vi cete imati sjajnu i lepu kosu.

Potrebno je:

1/2 soljice meda

1/4 soljice maslinovog ulja (2 kasike za normalnu kosu)

prazna plasticna flasica (moze od starog sampona ili regeneratora)

Izmesajte med i ulje u staroj flasici.

Nanesite mesavinu na kosu (pazljivo i na svaki pramen!) i ostavite najmanje 30 minuta.

Samponirajte kosu vise puta dok ne uklonite ostatke regeneratora.

Balsam za usne

Ovo je recept za sve vas koji trosite balsam za usne u ogromnim kolicinama. Zar nije divno biti u mogucnosti da mu dodate miris koji VI zelite? A evo i kako da to uradite.

Potrebno je:

pcelinji vosak

mirisno (etericno) ulje po izboru

kokosovo ulje

stara plasticna kutijica od grozdane masti

"Nastruzite" vosak u neku serpicu. Stavite na slabu vatru i sacekajte da vosak pocne da se pretvara u tecnost.

Dodajte dve kasike kokosovog ulja u zagrejani vosak. Promesajte i sklonite sa vatre.

Sada je vreme da dodate par kapi nekog mirisljavog ulja (od ruze, lavande, cimeta...).

Sipajte tecnost u staru kutijicu.

Kada se ohladi, dobili ste sjajan balsam za usne!

Paradajz-pasta maska za lice

Kome su potrebni skupi preparati za prevenciju bubuljica, ako vec imate paradajz i jogurt?!

Potrebno je:

1 veliki, zreli paradajz

2 kasike jogurta

Iscedite sok iz paradajza i pomesajte ga sa jogurtom.

Nanesite mesavinu na lice, isti postupak kao sa obicnom maskom, i ostavite je 10 do 15 minuta.

Isperite vodom.